AYVALIK’TA SİNEMA DOLU GÜNLER BAŞLIYOR

Seyir Derneği, seyircilerine 24 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Açık Hava Film Geceleri ile merhaba diyecek. Ayvalık Belediyesi Yeni Binası’nın (eski Vergi Dairesi) denize nazır bahçesinde yapılacak gösterimlerde dünya festivallerinde gösterilen 10 film sinemaseverlerle buluşacak. Ayvalık Belediyesi’nin her yıl olduğu gibi bu yıl da destek verdiği festivalde en özel filmler Ayvalıklıların ve bayram tatilinde […]

 AYVALIK’TA SİNEMA DOLU GÜNLER BAŞLIYOR

23.06.2023 - 9:26

Güncelleme : 23.06.2023 - 9:26
0 defa okundu

Seyir Derneği, seyircilerine 24 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Açık Hava Film Geceleri ile merhaba diyecek. Ayvalık Belediyesi Yeni Binası’nın (eski Vergi Dairesi) denize nazır bahçesinde yapılacak gösterimlerde dünya festivallerinde gösterilen 10 film sinemaseverlerle buluşacak. Ayvalık Belediyesi’nin her yıl olduğu gibi bu yıl da destek verdiği festivalde en özel filmler Ayvalıklıların ve bayram tatilinde kente gelen misafirlerin ilgi odağı olması bekleniyor. Açık Hava Film Geceleri’nin kente kazandırılan Ayvalık Belediyesi Tarihi Hizmet Binası bahçesine çok yakıştığını ifade eden Belediye Başkanı Mesut Ergin sanatın her alanını kentte görmekten mutluluk duyduklarını ifade etti. 

Açık Hava Film Geceleri, James Cameron’ın yönettiği, 2023 Akademi Ödülleri’nde En iyi Efekt dalında Oscar kazanan Avatar: Suyun Yolu / Avatar: The Way of Water filminin gösterimiyle başlayacak. 

25 Haziran akşamı ise 2004 yılında bir kısa metrajla başladığı kariyerine In Bruges, The Seven Psychopaths ve Three Billboards Outside Ebbing, Missouri gibi başarılı filmlerle devam eden Martin McDonagh’ın 2022 Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan filmi The Banshees of Inisherin beyazperdede olacak. 

2022 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan Ruben Östlund imzalı Hüzün Üçgeni / Triangle of Sadness, 26 Haziran akşamı Ayvalıklı sinemaseverlerle buluşacak. 

27 Haziran gecesi açık havada Emin Alper’in, prömiyerini 2022 Cannes Film Festivali’nde yapan, 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden En İyi Yönetmen başta olmak üzere 9 ödülle, 33. Ankara Film Festivali’nden En İyi Film dahil 6 ödülle ayrılan filmi Kurak Günler izleyiciyle buluşacak. 

İzleyicileri ikiye bölen ve zamanında büyük ilgi uyandıran American Psycho filminin yönetmeni Mary Harron’ın yeni filmi Dali Diyarı / Daliland  28 Haziran akşamı Açık Hava Film Geceleri’nde gösterilecek. 

Açık Hava Film Geceleri’nde 29 Haziran akşamı nostalji rüzgârı esecek. İtalyan Yeni Gerçekçiliği içinde yetişse de kısa sürede kendi üslubunu geliştiren Luchino Visconti’nin uluslararası alanda ünlenmesine büyük katkı sağlayan filmi Düşman Kardeşler / Rocco and His Brothers beyazperdede olacak.

Arjantinli yönetmen ikili Gastón Duprat ile Mariano Cohn imzalı Resmi Yarışma / Official Competition, Penélope Cruz ve Antonio Banderas ile Arjantin’in en tanınmış oyuncularından Oscar Martinez’i başrollerde buluşturuyor. 1 Temmuz akşamı gösterilecek film, sinema dünyasının perde arkasını hicvediyor

30 Haziran akşamı, perdede iki film izleyiciyle buluşacak. İlki; Peter Von Kant’ın ardından polisiye bir komediyle 1930’lar Fransa’sına dönen François Ozon imzalı Suç Bende / The Crime Is Mine. Film, ünlü bir yapımcıyı öldürmekle suçlanan yeteneksiz ve beş parasız aktris Madeleine Verdier ve onun savunmasını yapan en yakın arkadaşı avukat Pauline’i merkeze alıyor 

30 Haziran’da gösterilecek ikinci film ise; dünya prömiyerini 2022 Venedik Film Festivali’nde yaptıktan sonra yılın en beğenilen yapımlarından birine dönüşen Sonsuz Sır / The Eternal Daughter. The Souvenir 1 ve 2 ile Archipelago filmleriyle tanıdığımız İngiliz yönetmen Joanna Hogg, Sonsuz Sır’da bir kez daha Tilda Swinton’la çalışıyor ve hem anneyi hem de kızını canlandıran usta oyuncu tüm filmi tek başına sürüklüyor

 

Açık Hava Film Geceleri, 2 Temmuz akşamı gösterilecek Saint Omer filmiyle sona erecek. bebeğini sahilde terk ederek ölümüne neden olmakla suçlanan bir kadının davasını izlemeye giden genç yazar Rama’yı ve dava sürecini konu alıyor. İzleyiciyi göçmenlik, annelik, ayrımcılık üzerine. 

Her gece 21.15’te başlayacak filmler Ayvalık Belediyesi Yeni Binası’nın bahçesinde izlenebilecek. Biletler 17 Haziran Cumartesi gününden itibaren www.biletix.com üzerinden satışa çıkacak. Bilet fiyatının 100TL olacağı Açık Hava Film Geceleri’nde, her gün film öncesi Ayvalık Belediyesi Yeni Binası girişindeki gişeden de bilet alınabilecek.

Genç Sinema Programı İçin Başvurular Başladı!

Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nin geçen yıl başlattığı, Zonguldak’tan Antalya’ya, Ankara’dan Muğla’ya toplam 10 şehirden 30 öğrenciyi ağırladığı Genç Sinema programı bu sene de devam edecek ve 6 Şubat depreminden etkilenen illerden gelen öğrencilerin başvurularına öncelik verilecek.

Ayvalık Uluslararası Film Festivali kapsamında başta sinema bölümünde okuyan ya da üniversitelerin sinema kulüplerine üye olan öğrenciler olmak üzere, sinema alanında kendisini geliştirmek isteyen tüm öğrenciler başvurularını 30 Haziran 2023 tarihine kadar başvuru formu üzerinden yapabilir. Başvuran adaylar arasından seçilecek 30 öğrenci festival boyunca hem sektör profesyonellerinden eğitim alacak hem de festival ekibiyle çalışarak deneyim kazanacak.

Genç Sinema’ya başvurusu kabul edilen 30 öğrenci festival boyunca Ayvalık’ta yapımcılık, yazarlık, yönetmenlik, kurgu, post-prodüksiyon gibi farklı alanlarda profesyonel isimlerin vereceği atölye çalışmalarına katılabilecek, aynı zamanda festival organizasyonunun farklı alanlarında görev alarak festivalin önemli bir parçası olacak. Ulaşım, konaklama ve yemek masrafları festival tarafından karşılanacak öğrenciler, yılın dikkat çekici ve merakla beklenen festival filmlerini izleme, panel ve konuşmaları takip etme, sinemacılarla tanışma ve sohbet etme imkânı bulacak. Programdaki atölyelerin dışında, festival organizasyonunda gönüllü olarak çalışarak tecrübe kazanacak ve kendilerini geliştirecekler. 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın