Çevremizi koruyoruz, sağlıklı bir gelecek için çalışıyoruz

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın çevre hizmetlerine yönelik en önemli projelerinden olan Atık Getirme Merkezi açıldığı günden buyana tonlarca atığı geri kazandırdı.   Edremit Belediyesi’nin “Sıfır Atık” projesi kapsamında geri kazanılabilir atıkların diğer atıklarla karıştırılmadan kaynağından ayrı toplanması ve geri kazanıma gönderilmesi amacıyla hazırladığı “Atık Getirme Merkezi” bugüne kadar 1800 ton atığı yeniden çevreye geri […]

 Çevremizi koruyoruz, sağlıklı bir gelecek için çalışıyoruz

23.11.2023 - 0:37

Güncelleme : 23.11.2023 - 0:37
0 defa okundu

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın çevre hizmetlerine yönelik en önemli projelerinden olan Atık Getirme Merkezi açıldığı günden buyana tonlarca atığı geri kazandırdı.

 

Edremit Belediyesi’nin “Sıfır Atık” projesi kapsamında geri kazanılabilir atıkların diğer atıklarla karıştırılmadan kaynağından ayrı toplanması ve geri kazanıma gönderilmesi amacıyla hazırladığı “Atık Getirme Merkezi” bugüne kadar 1800 ton atığı yeniden çevreye geri kazandırdı.

 

Körfez’in ilk Atık Getirme Merkezi

Edremit Belediyesi tarafından doğada yok olma süreleri oldukça uzun olan ve ciddi anlamda çevre kirliliğine neden olan atıkların, “Sıfır Atık Projesi” kapsamında geri dönüşüme, ülke ekonomisine ve doğaya kazandırılması amacıyla hizmete açtığı Atık Getirme Merkezi ile sağlıklı bir gelecek için çalışıyor. Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın çevreye yönelik önemli projelerinden olan Atık Getirme Merkezi hizmete girdiği 25 Nisan 2023 tarihinden bu yana sağlıklı bir gelecek için çalışmaya devam ediyor.

 

1800 ton atık geri kazandırıldı

Edremit Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından Kadıköy Mahallesi’nde açılan Atık Getirme Merkezi’nde ilçe genelinde her ay düzenli olarak yüzde toplanan 40 ambalaj ve kağıt, yüzde 30 plastik, yüzde 10 metal, elektronik ve kompozit olmak üzere aylık 150 ton atık dönüşüm işlemi için geri dönüşüm tesislerine veya çevreye zarar vermeden bertaraf edilmek üzere çevre lisanslı bertaraf tesislerine gönderiliyor. Tesisin hizmete girdiği 25 Nisan tarihinden bugüne kadar ilçe genelinde toplanan toplam 1800 ton atık geri dönüştürülerek çevreye kazandırıldı.

 

“Sağlıklı bir gelecek için çalışıyoruz”

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, çevreyi koruyan, sağlıklı bir gelecek için çalıştıklarını belirterek “Edremit Belediyesi olarak “Sıfır Atık” projesi kapsamında geri kazanılabilir atıkların diğer atıklarla karıştırılmadan kaynağından ayrı toplanması ve geri kazanıma gönderilmesi amacıyla hizmete sunduğumuz “Atık Getirme Merkezi” 25 Nisan’dan bu yana hizmete devam ediyor” dedi.

 

“İsrafı önlüyoruz”

Başkan Arslan, “İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması ile atık miktarının olabildiğince azaltılması hususunda, hayata geçirdiğimiz atık getirme merkezimizi faaliyetlerine devam ediyor. Tesisimiz bünyesinde kurumlardan ve vatandaşlardan toplanan plastik, cam, kağıt, metal, atık elektrikli ve elektronik eşyalar ile organik atıkların ayrıştırılması sağlanarak bertaraf tesislerine gönderilerek geri dönüşüme kazandırılıyor. Atık yönetim konusunda hassasiyet gösteren tüm Edremitli hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Daha temiz bir Edremit için, çevreye ve doğaya duyarlı sağlıklı bir gelecek için çalışmaya devam edeceğiz “dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın