CHP İKTİDARINDA MADENLERİMİZDE ‘ÖNCE İNSAN’ DİYECEĞİZ

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AHMET AKIN ALMANYA’DA MADENCİLİKTE İŞ GÜVENLİĞİ VE TEKNOLOJİK GELİŞMELERİ İNCELEDİ

 CHP İKTİDARINDA MADENLERİMİZDE ‘ÖNCE İNSAN’ DİYECEĞİZ

02.11.2022 - 14:55

Güncelleme : 02.11.2022 - 14:55
4 defa okundu

‘TEKNOLOJİ VE BİLİMLE MADEN KAZALARINI ENGELLEMEK MÜMKÜN’

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AHMET AKIN ALMANYA’DA MADENCİLİKTE İŞ GÜVENLİĞİ VE TEKNOLOJİK GELİŞMELERİ İNCELEDİ

2022-10-3

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Amasra’da 41 maden emekçisinin hayatını kaybettiği facianın ardından Almanya’da madencilik alanında iş güvenliği teknolojilerini ve uygulamalarını inceledi. CHP’li Akın, “Teknoloji ve bilimle madencilikte iş kazalarını engellemek mümkün. 20 yıllık AK Parti iktidarı madencilikte tercihini ranttan ve talandan yana kullandı. Bizim iktidarımızda, madenlerimizde ‘önce insan’ diyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın Almanya’da Uluslararası Bauma Münih 2022 Fuarına katılarak fuarda madencilik ve enerji ile ilgili son teknolojileri inceledi. CHP’li Akın, “CHP iktidarında madenlerimizde ‘önce insan diyeceğiz’. Öncelikle emeğe ve insana saygı, madencilik faaliyetlerinin planlanma ve uygulanmasında odak noktası olacaktır” açıklamasında bulundu.

CHP Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 3 yılda bir düzenlenen ve dünyanın en etkili fuarlarında biri olan Münih’te Uluslararası Bauma Münih 2022 fuarına katıldı. Madencilik ve enerji teknolojilerinin de yer aldığı fuarda incelemelerde bulunan CHP’li Ahmet Akın, burada yaptığı incelemeler sonrasında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sektöründe, dünyanın en büyük ve en çok etki bırakan ticaret fuarda bulunduğumuz incelemelerde ülkemizde ağırlıklı olarak emek yoğun işletilen madenlerimizde son teknoloji ekipmanları nasıl değerlendireceğimiz konusunda önemli kazanımlar sağladık. Şu bir gerçek ki 20 yıllık AK Parti iktidarı madencilikte tercihini ranttan ve talandan yana kullandı. Bizim iktidarımızda, madenlerimizde ‘önce insan’ diyeceğiz. Türkiye’de de madencilik alanında bilimin ve teknolojinin kullanımıyla kazaları gerçek anlamda bıçak gibi kesmek mümkün. Dünya genelinde madencilikte iş kazalarını sıfıra indiren ülkeler var.”

2022-10-1

‘TÜRKİYE’DE NE TEKNOLOJİ NE DE YASAL MEVZUAT VAR’

Madencilik alanında iş güvenliği konusunda varılan son teknolojileri ve uygulamaları inceleyen CHP’li Akın, şunları ifade etti:

“Riskli madenlerde işçiler yerine insansız araçların kullanılması yönünde bir eğilim var. Bu riskli durumlarda olası kazaların önüne geçmek için yerin altına insansız araçlar gönderiliyor ve risk sıfıra indiriliyor. İş güvenliği konusunda gelinen teknolojinin yanı sıra ülkelerde bu konuda çok ciddi yasal düzenlemeler de var. Kısaca madencilikte iş kazalarını engellemek istiyorsanız hem teknolojiye yatırım yapacaksınız hem de bu konudaki regülasyonu sıkı tutacaksınız. Türkiye’de teknolojiye yatırımı bırakın, bu konudaki yasal mevzuat bile yetersiz. Uyarılar bile dikkate alınmıyor.”

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın