Depreme karşı Türk Japon işbirliği

Türkiye Belediyeler Birliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, beraberindeki belediye başkanları heyetiyle, deprem sonrası şehirlerin yeniden yapılandırılması konusunda bir dizi teknik incelemelerde bulunmak üzere Japonya’da. Heyet ilk gün, Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Yamada Kenji ve Japonya Temsilciler Meclisi Üyesi ve Milletvekili Ichiro Aisawa’yı ziyaret etti. 6 Şubat’ta dünyanın en büyük kara depremlerinden birini […]

 Depreme karşı Türk Japon işbirliği

23.07.2023 - 0:47

Güncelleme : 23.07.2023 - 0:47
0 defa okundu

Türkiye Belediyeler Birliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, beraberindeki belediye başkanları heyetiyle, deprem sonrası şehirlerin yeniden yapılandırılması konusunda bir dizi teknik incelemelerde bulunmak üzere Japonya’da.

Heyet ilk gün, Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Yamada Kenji ve Japonya Temsilciler Meclisi Üyesi ve Milletvekili Ichiro Aisawa’yı ziyaret etti. 6 Şubat’ta dünyanın en büyük kara depremlerinden birini yaşayan Türkiye’nin depremle ilgili çalışmalarını aktaran Başkan Yücel Yılmaz, deprem sonrası Türkiye’de turizmin canlandırılmasına yönelik işbirliği ve tanıtım faaliyetleri üzerine Japon heyetiyle istişarelerde bulundu. Heyet daha sonra Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen ile bir araya gelerek Japonya temaslarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TÜRK JAPON İŞBİRLİĞİ

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Japonya Uluslararası Kalkınma Ajansı (JICA) işbirliğinde yürütülen “Yerelde Afet Riski Azaltma ve Atık Yönetimi Kapasitesinin Artırılması” projesiyle ilgili görüşmelerin gerçekleştirildiği ziyaret kapsamında Yücel Yılmaz başkanlığındaki heyet, Türk-Japon Dostluk Grubu Başkanı Ichiro Aisawa ve Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Yamada Kenji ile bir araya geldi. 6 Şubat’ta dünyanın en büyük kara depremlerinden birini yaşayan Türkiye’nin depremle ilgili çalışmalarını aktaran Başkan Yücel Yılmaz, deprem sonrası Türkiye’de turizmin canlandırılmasına yönelik işbirliği ve tanıtım faaliyetleri üzerine Japon heyetiyle istişarelerde bulundu. Heyet, sonrasında ise Türkiye Cumhuriyeti Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen’i ziyaret etti.

JAPON BASININDA 1. GÜNDEM OLDU
Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansını (JICA) ziyaret eden heyet; kentsel planlama ile toparlanma, yeniden inşa planlaması, sismik güçlendirme, afetlere dirençli şehirlerin oluşumu ve enkaz atığı yönetimi alanlarında yapılacak iş birliklerine ilişkin değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Japon basının da da geniş yankı uyandıran temaslar kapsamında heyet ayrıca 1995’te büyük bir depremle sarsılan Kobe’yi de ziyaret etti. Kobe Belediye Başkanı Kizō Hisamoto ile bir toplantı yapan heyet, Kobe depremi sonrasındaki çalışmaları ve önlemleri konuştu.

VERİMLİ TEMASLAR
Japonya ve Türkiye arasında gerçekleştirilebilecek işbirliklerine yönelik temaslarda bulunduklarını söyleyen Başkan Yücel Yılmaz, “Japonya’nın özellikle deprem konusundaki tecrübe ve deneyimlerinden faydalanmak istiyoruz” dedi. Türkiye’nin 6 Şubat’ta dünyanın en büyük kara depremlerinden birini yaşadığını hatırlatan Başkan Yücel Yılmaz, “Bu süreçte hem Japonya’nın hem de Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın büyük desteğini gördük. Kendilerine gerek maddi gerekse manevi desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. JICA’yı ziyaret ederek; Türkiye ve Japonya arasında Ar-Ge, sismik güçlendirme ve teknoloji alışverişi ve afetlere dirençli şehirlerin oluşumuna yönelik yapabileceğimiz işbirliklerini görüştük. JICA’nın yeni hibe ve programlarından faydalanmak, hem teknik işbirlikleri hem de mali destek sağlamak için girişimlerde bulunduk. Bunun yanı sıra başta deprem bölgesi olmak üzere ülkemizin turizmde başarısını artıracak işbirliği ve tanıtım faaliyetleri üzerine verimli toplantılar gerçekleştirdik. Güzel sonuçların hem ülkemize hem de Balıkesir’imize kısa sürede yansımaları olacak. Ülkemize ve Balıkesir’imize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

depreme_karsi_turk-japon_isbirligi__1 depreme_karsi_turk-japon_isbirligi__2 depreme_karsi_turk-japon_isbirligi__3 depreme_karsi_turk-japon_isbirligi__4 depreme_karsi_turk-japon_isbirligi__6 depreme_karsi_turk-japon_isbirligi__5 depreme_karsi_turk-japon_isbirligi__7

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın