Tevfik Çelik, Belediye Başkan Adaylığı basın açıklaması

Edremit, Türkiye’nin zengin tarihi ve kültürü, doğal güzellikleri, kuzeyinde Kaz Dağları, Güneyinde Ege Denizi ile doğa ve denizin iç içe olduğu Zeytin’in ana vatanıdır. Benim tabirim ile Cennet Kuzey Ege’dir. Cennet Kuzey Ege’nin başkenti olarak gördüğümüz Edremit’imizin; maalesef hak ettiği yönetim anlayışı ile buluşmadığını, Kuvayi Milliye Şehrine yakışır şekilde yönetilemediğini hep birlikte yaşıyor ve görüyoruz. […]

 Tevfik Çelik, Belediye Başkan Adaylığı basın açıklaması

07.01.2024 - 17:14

Güncelleme : 07.01.2024 - 17:14
1 defa okundu
Edremit, Türkiye’nin zengin tarihi ve kültürü, doğal güzellikleri, kuzeyinde Kaz Dağları, Güneyinde Ege Denizi ile doğa ve denizin iç içe olduğu Zeytin’in ana vatanıdır. Benim tabirim ile Cennet Kuzey Ege’dir.
Cennet Kuzey Ege’nin başkenti olarak gördüğümüz Edremit’imizin; maalesef hak ettiği yönetim anlayışı ile buluşmadığını, Kuvayi Milliye Şehrine yakışır şekilde yönetilemediğini hep birlikte yaşıyor ve görüyoruz.
Mevcut Belediye yönetimi, Edremit’imizin marka değerini artıramadı ve var olanları koruyamadı. Ben ekip arkadaşlarım, Edremit’in marka değerini hakkettiği yere getirip, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN bizlere işaret ettiği Muasır Medeniyetler seviyesine getirmek için var gücümüzle çalışacağız.
Balıkesir Balya Alidemirci Köyü’ndenim. Jeoloji Mühendisiyim. 30 yıldır Edremit’te Tekstil üzerine ticaret yaparak şehrimize katkı sağlıyorum. Aktif olarak Edremit Ticaret Odası üyesiyim ve Aralık 2023’de Edremit Belediye Başkan Adaylığım için yönetim kurulu üyeliğimden istifa ettim.
Demokrasimizin sigortası olan STK’ların, şehrimizde yeteri kadar desteklenmediği, bunun neticesinde Kent Konseyinin aktif faaliyette bulunamadığı hepimizin malumudur.
Hayatımın her döneminde içinde bulunmaya ve aktif görev almaya çalıştığım Stk’lara, Belediye Başkanlığım süresince kamuya katma değer üretecek projeleri için sürekli destek vereceğim.
Belediyeyi, lokomotif sektörümüz olması gereken, zeytin ve zeytin yağı için; etkinlik, ulusal ya da uluslar arası fuar festival gibi hiçbir tanıtıcı projede göremez iken; Ticaret odası yönetiminde aktif görev aldığım dönemde, Edremit Yeşil Çizik Zeytin ve Edremit Zeytin Yağı için Avrupa birliği coğrafi tescil işareti aldık. Dünyanın en kaliteli zeytinyağının üretildiği şehrimizde, imar amaçlı olarak zeytinliklerin talan edilmesine müsaade etmeyeceğim.
İlçemizin öne çıkan altyapı sorunları ortada. Maalesef beş gün önceki sel görüntüleri gözümüzün önünde, Edremit sokakları sel felaketine teslim oldu. Daha altı hafta önce ilçemizde çok büyük bir sel baskını yaşadık, 650 hanemiz zarar gördü ve hala temizlenmemiş noktalar da var.
Tüm bu sorunların sebebi, düzensiz yapılaşma ve imar sahalarının plansız, programsız, doğanın gücünü dikkate almadan yapılmasıdır. Bu durumun telafisi alanında uzman kişilerle ve doğa ile inatlaşmadan, rant uğruna değil, halk uğruna çalışarak mümkün olacaktır.
Bu sorunu nasıl çözeceğiz?
İlk hedefimiz altyapı! Su giderlerini güçlendirmek, gerekirse değiştirmek olacak. Eş zamanlı olarak YAĞMUR SUYU HASADI’nı yüksek su kullanımı olan fabrikalarda ve sitelerde zorunlu hale getireceğiz.
Başkanlığım döneminde, yedi mahallemizin arıtma ve kanalizasyon sorununu BASKİ ile akılcı bir iş birliği yaparak ortadan kaldıracağız. Türkiye’nin 100. Yılında kanalizasyonu olmayan bir Kent anlayışından şehrimizi kurtaracağım!
Arıtma ve kanalizasyon sorununu Çözmez isek ne olur?
Mavi bayraklı olduğu iddia edilen denizimizin her geçen gün daha da kirlenmesine, insan sağlığını hiçe saymasına ve deniz canlılarının yok olmasına ayrıca geleceğin mirasının talan edilmesine yol açmış oluruz.
Şehrimizin ekonomisini güçlendirmek ve istihdama katlı sağlamak adına, Belediyemiz ve bölgemizdeki tesislerin hizmet kalitesini, uluslararası standartlara kavuşturup, TURSAB gibi alanında önemli işlere imza atmış STK’larımız ile uyum içinde çalışarak,  Dört Mevsim Canlı Turizmi bölgemize kazandıracağız.
Bölgemizin büyük bir sorunuda maalesef UYUŞTURUCU! Burada devlet iradesi ile uyum içinde çalışıp, çocuklarımızın ve gençlerimizin uyuşturucuya yönelmelerinin önüne geçmek, onlara yeni hobiler ve meslek edinebilmelerine yönelik yetkinlikler kazandıracağız.
Gençlerimiz için günümüz ihtiyaçları göz önüne alınarak yapılmış sosyal aktivite ve yenilenme alanları yok. Spor sahalarını ve kültür merkezlerini artırarak erişilebilir hale getireceğiz. Yine gençlerimiz için şehrimizin çeşitli yerlerinde boyama duvarları oluşturup, buralarda grafiti sanatı ile şehrimizin bir sanat merkezi olması için gençleri teşvik edeceğiz.
 “Başkanım, Belediyenin bütçesi mi var? Maaşlarını ödeyemiyor, bunları nasıl yapacaksınız?” diye haklı bir sorunuz olabilir.
Biz itibardan tasarruf olmaz demiyoruz! Bizim itibarımız gençlerimiz, şehrimize bıraktığımız İZ olacak. Bu yüzden ne kadar fuzuli ve vatandaşımıza hizmeti götürmeyi engelleyen, yapı, teçhizat, kiralama vb. ne varsa hepsini devre dışı bırakacağız.
Makam odasında oturan bir başkan olmayacağım! Şehrimizin her köşesinde her sokağında olacağım.
Tabi yönetim anlayışı zayıf olunca, sorunlar da bir iki taneyle sınırlı kalmıyor!
Bir başka konu başlığımız ise kendi personellerinin maaşlarını ödeyemeyen, aciz durumda olan bir belediye. Ekibimle çok kötü ve ciddi bir enkaz devir alacağımızın farkındayız. Personelimizi mağdur etmeyeceğiz. Kaynaklarımızı etkin kullanacağız, idari işlerde tasarrufa gideceğiz. Personelimizin görev tanımlarını sıfırdan ele alacağız, görev tanımlarına uygun ve verimli çalışmalar isteyeceğiz. Her bir çalışanımız için performans ölçümleri yapacağız.
Personelin mutlu çalışacağı bir belediye olacak ki vatandaşa da mutlu bir hizmet sunabilelim. Bu ay maaşım yatacak mı, ne kadar yatacak, maaşım yatmıyor nasıl olsa işe gitmeyeyim kafama göre takılayım gibi herkesi kendi haline bırakan bir anlayış olmayacağız.
Hizmeti sunan ekip mutlu olmazsa, sunacağı hizmet de mutlaka, mutlu etmeyecektir.
Personellerimizin işine yönelik eğitimlerini artırıp, performans ölçüm kriterleri ile verimliliklerini üst seviyeye çıkaracağız. Etkin ve verimli çalışanı takdir edip, verimliliği düşük olanın yetkinlikleri için gerekli eğitimleri sağlayacağız.
İlçemizin artık sadece yaz aylarında değil, dört mevsim sorunu haline gelen bir diğer konu da kesinlikle trafik ve otoparktır. Karayolları, Büyükşehir Belediyesi ve tüm ilgili birimlerle iş birliği yaparak, geçici değil kalıcı çözümler üretip, Edremit’te trafik sorununu ortadan kaldıracağız. Başta Edremit Merkezi olmak üzere; Akçay, Altınoluk ve Güre merkezlerinde otopark sorununu çözeceğiz.
Özellikle çocuklarımız ve yaşlılarımız için, kimi zaman tehdit oluşturabilecek duruma gelen başıboş sokak hayvanları maalesef tüm sokaklarda bulunuyor. Onların da bir canlı olduğunu unutmadan, sokak hayvanlarımızın güvenli ve hijyenik şartlarda barınmalarını sağlayacağım.
Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Ben hayatımda karamsarlık nedir, hiç bilmedim!” sözünü mottom edinerek bu yola çıktım. Arkamda ne 20 yıllık bir iktidar partisi ne de bir asırlık köklü bir parti var. Yolun sonunda kazananın Edremit olacağına inanmış ekibim ve mutlaka her gün temasta bulunduğumuz halkımızdan güç alıyorum.
Edremit halkının; gençlerinin, kadınlarının, çiftçisinin, yaşlısının, hak ettiği hizmeti; güven esaslı, liyakatli ve hesap verilebilir biçimde yönetmek için ekibimle bu göreve talibiz.
Deva Partisi Edremit Belediye Başkan Adayı
Tevfik Çelik

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın