BURHANİYE BELEDİYESİ MART MECLİSİNDE GÜNDEM DEPREM OLDU

BURHANİYE BELEDİYESİ MART MECLİSİNDE GÜNDEM DEPREM OLDU Burhaniye Belediyesi Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı iki birleşim olarak belediye meclis salonunda gerçekleştirildi. Meclis toplantılarında ana gündem ilçede alınacak deprem tedbirleri oldu. 1 Mart’ta birinci birleşim için toplanan mecliste alınan kararlarla Deprem ve Doğal Afet Komisyonu, İmar Komisyonu, Plan Bütçe Komisyonuna havale edilen “depreme dayanıklı yapılaşma” ile […]

 BURHANİYE BELEDİYESİ MART MECLİSİNDE GÜNDEM DEPREM OLDU

03.03.2023 - 17:41

Güncelleme : 03.03.2023 - 17:41
1 defa okundu
BURHANİYE BELEDİYESİ MART MECLİSİNDE GÜNDEM DEPREM OLDU
Burhaniye Belediyesi Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı iki birleşim olarak belediye meclis salonunda gerçekleştirildi. Meclis toplantılarında ana gündem ilçede alınacak deprem tedbirleri oldu.
1 Mart’ta birinci birleşim için toplanan mecliste alınan kararlarla Deprem ve Doğal Afet Komisyonu, İmar Komisyonu, Plan Bütçe Komisyonuna havale edilen “depreme dayanıklı yapılaşma” ile ilgili maddelerin komisyonlarca önerileri, bugün gerçekleştirilen ikinci birleşimde görüşülerek oylamaya sunuldu.
BURHANİYE GENELİNDE GÜVENLİ YAPILAŞMA İÇİN KARARLAR ALINDI
Edremit Körfezinde fayların da deprem üretme potansiyeline sahip olması nedeniyle, oluşabilecek bir deprem öncesi ilçe genelinde bulunan yapı stoğunun gözden geçirilmesi, riskli bölgelerin belirlenmesi, alınacak önlemler ve vatandaşların bilinçlendirilmesi ile ilgili olarak meclis toplantısının birinci birleşiminde görüşülen maddeyle ilgili olarak da meclis oy birliğiyle kararlar aldı. Alınan kararların yanı sıra Meslek odaları ile de toplantılar yapılacağı için diğer konularda çalışmaların komisyonda kalmasına karar verildi.
Alınan kararlarla: Yapı yüksekliği 2 katı geçen yapılarda derin kirişli plak çözümler yapılmasına, ilçe genelinde yapılacak olan yapıların tamamında düşük döşeme uygulamasının yapılmamasına, düşey taşıyıcı sistemleri 4 de 1 oranında deprem perdesi olarak çözümlenmesine, asansör sisteminin temel betonunda yırtık oluşturmadan yapılmasına, çatı aralarında dikey taşıyıcı sistemlerin çatıya kadar çıkmasına, tüm yapılarda çatıların 4 yöne eğimli veya düz teras şeklinde uygulanmasına, bütün kat döşemelerinde kolonlar, kirişler ile kesintisiz olarak bir birine bağlı olmasına, zemin katlarda asma kat olan projelerin komisyon çalışmaları tamamlanıncaya kadar ruhsat işlemlerinin durdurulmasına ve başlanmamış projelerinin de inşaat çalışmalarının başlatılmaması oy birliğiyle kabul edildi.
ÖREN YOLUNDAKİ İNŞAAT ÇALIŞMALARIYLA İLGİLİ DÜZENLEMELER YAPILDI
Ören Yolu Enver Güreli Caddesinde 4 ve 5 katlı yapılaşmanın bulunduğu alanda, zeminsel tedbirlerin daha üst seviyelere çıkarılması için uygun zemin iyleştirme metotlarından jet graut, forekazıktan en az birinin uygulanarak proje ve uygulama çalışmalarına devam ettirilmesine, zemin tespitleri için geoteknik raporu şartı ve projeyle ilgili tüm verilerin dijital ortamda belediye arşivine alınmasına oy birliği ile karar verildi. Konuyla ilgili Mecliste açıklama yapan Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, “Biz bu bölgede inşaatları geçici olarak durdurmuştuk fakat hiçbir vatandaşımız endişe etmesin. Bu inşaatların hepsi deprem yönetmeliğine göre ve belediyemiz tarafından denetimleri yapılmış inşaatlar. Biz sadece ülkemizde yaşanan büyük depremlerden sonra bu konuda daha da dikkatli olmamız gerekliliğiyle zemin iyileştirme gibi bazı zorunluklar getiriyoruz” dedi.
YAPILARIN GÜÇLENDİRİLMESİ İÇİN YAPILACAK ÇALIŞMALARDA BELEDİYE ÜCRET ALMAYACAK
Burhaniye’deki binalarda yapılacak belediyece onaylanan güçlendirme projelerinde tadilat ruhsat harcı ve diğer ücretlerin alınmaması ilgili madde de, meclisten oy birliği ile geçti. Böylelikle; mevcut evlerini güçlendirmek isteyen vatandaşları teşvik amaçlı Burhaniye Belediyesi olarak destek sağlanarak harç ve diğer ödemeleri alınmayacak.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın